Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kuruldu!

11 Ekim 2021 kabine kararları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismi değiştirildi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildiği ilan edildi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Murat Kurum “Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla bakanlığımızın ismi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. Değişiklikle birlikte kurulan İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu ile İklim Değişikliği Başkanlığımız ülkemiz, milletimiz, gelecek nesillerimiz için hayırlı olsun.

Ortak evimiz dünyamız için alınan devrim niteliğindeki bu yeni karar; eğitimden kültüre ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadelemizin gücüne güç katacak. Çevreye saygılı iklim dostu şehircilik sloganıyla iklim değişikliğiyle uyum politikalarımızı daha da etkinleştirerek geliştirecek, bu alanda AR-GE ve inovasyon faaliyetlerimizi arttıracak, geleceğin küresel fırsatlarını değerlendireceğiz” dedi.

Yapılan değişimler sonrasında vatandaş hayatımızda neler değişecek sorusuna yanıt ararken Bakan Murat Kurum ise eğitimden kültüre ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ellerinin güçlendiğini söyledi.

Paris İklim Değişikliği sözleşmesi olarak anılan Paris Sözleşmesi sera gazı emisyonlarının tavan yaptığına ve yüzyılın ikinci yarsında iklim sorununun çözülmesi gerektiğini dikkat çekerek, mümkün olan en kısa sürede uygulanması gereken küresel bir eylem planı ortaya koyuyordu. Türkiye bu planı yeni imzalarken gözler atılan imza sonrasındaki atılacak adımlara çevrilmişti.

İklim değişikliğiyle uyum politikaları üreteceklerini belirten Yapılan değişimler sonrasında vatandaş hayatımızda neler değişecek sorusuna yanıt ararken Bakan Murat Kurum ise eğitimden kültüre ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ellerinin güçlendiğini söyledi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir